• Görkem Avcu

Neden Tek Kullanımlık Plastiği Hayatınızdan Çıkarmalısınız?

Plastiğin hayatımızdaki yerini ve yıllar içindeki dominasyonunu anlamak için çok gerilere gitmek gerekmiyor. 1970'lerde çekilen Yeşilçam filmlerini açıp birkaç sahne izlediğinizde, insanların alışveriş fileleri veya büyük örgü çantalar kullandığını ya da plastik tabakların, saklama kaplarının o zamanlarda hayatımızda bu kadar yer kaplamadığını fark edeceksiniz.


Peki ne oldu da şimdi 2050'de okyanuslarda balıktan çok plastik olacağından ve plastik kirliliğinin önüne geçilemez olduğundan bahseder duruma geldik?

Biz söyleyelim;

Tüketim alışkanlıkları ve sürekli yeni ürün alımına dayalı oluşturulan lineer ekonomik döngüler. Daha çok insan, daha çok talep ve daha çok plastik.


Aslına bakarsak plastik atık sorunu bir cümlede özetlenebilecek kadar basit bir konu değil. Zaten bizde bu yazımızda sorunlara odaklanmak istemiyoruz, o yüzden gelin plastik kullanımını neden azaltmamız gerektiğini nedenleriyle birlikte inceleyelim..


Şöyle ki, 1950'lerden beri üretilen 9 milyar ton tek kullanımlık plastiğin sadece yarısı 2004 yılından günümüze olan süreçte üretilmiş.

Kümülatif artışla, önümüzdeki 5 yılda, geçtiğimiz 60 yıldan daha fazla plastik üretmiş olacağız.

Eğer plastik üretimi bu şekilde devam ederse, yaklaşık 12 milyar ton plastik 2050'de yaşam alanlarını ve doğal habitatları dolduruyor olacak.


Şu an sadece Kuzey Atlantik'te bile Teksas büyüklüğünde bir plastik çöplüğü mevcut ve maalesef bu sadece buz dağının görünen kısmı çünkü plastiklerin suyun ne kadar derinine indiği bilinmiyor.

(Resimde Teksas'ın büyüklüğünü Avrupa kıtası ile karşılaştırabilirsiniz.)

Geri dönüşüm için toplanan plastiklerin sadece %14'ü gerçekten Döngüsel Ekonomiye katılıp başka bir ürün olarak kullanıma sokuluyor.

Geri kalanlar ise dünyada hala bir yerlerde serbestçe dolaşmakta.

Tek kullanımlık plastiklerin doğada kaybolması yaklaşık 450-1000 yıl kadar sürüyor. Aslında bir bakıma her gün gelecek nesillere miras olarak milyonlarca tonluk plastik atık bırakıyoruz diyebiliriz.Nihayetinde görüldüğü gibi doğadaki plastik kirliliğinde biz tüketicilerde büyük pay sahibiyiz. Bu aslında bizi, plastik sorununu çözebilecek en önemli odaklar haline getiriyor.

Bireysel olarak plastik kirliliğine karşı alabileceğin adımları öğrenmek için sonraki yazılarımızı da okumanızı öneriyoruz.


Plastic Move bir iklim krizi hareketidir.

Hareketimize dahil olmak için bültenimize kaydolun!

Daha temiz bir gezegende görüşmek üzere...